Jak bezpečně vymazat HDD?

Před vyřazením (např. prodejem) starého zařízení (počítače, notebooku, DVD rekordéru apod.) je dobré se zamyslet, zda se spolu s ním nezbavujeme dat, která bychom nechtěli s nikým sdílet.

Vězte, že pouhý reset do továrního nastavení nebo naformátování disku nemusí vždy stačit. Nový majitel může vaše data obnovit velice snadno pomocí nástrojů, které jsou nezřídka k dispozici zdarma. Tématu obnovy se budou věnovat další příspěvky. Nyní si popíšeme, jak data (relativně) spolehlivě vymazat.

Jednou možností, jak zajistit bezpečnost svých dat, je zařízení spolehlivě fyzicky zničit (rozbít na kousky). Mnohem elegantnějším a jednodušším řešením však je data znehodnotit vícenásobným přepisem náhodnými bity.

Pozor: Níže popsané postupy nepoužívejte pro SSD disky. Nebudou fungovat a mohou SSD disku škodit.

Předpoklad

Není dobrý nápad pokoušet se vymazat disk, ze kterého momentálně běží operační systém. Toto lze řešit dvěma způsoby:

  1. Nabootovat systém z tzv. live média
  2. Vyjmout disk ze zařízení a připojit jej k jinému počítači pomocí USB kabelu

Jak bezpečně vymazat HDD v Linuxu?

Doporučuji Linux Ubuntu v poslední LTS verzi, ale je možné použít mnoho jiných distribucí.

Nyní stačí:

  1. Pustit terminál (Ctrl + Alt + t)
  2. Najít správný disk, který chceme vymazat (sudo fdisk -l) – hledáme něco jako /dev/sdb – dobrým vodítkem je kapacita disku
  3. Přepsat disk náhodnými daty (sudo shred -v /dev/sdb) Pozor: místo /dev/sdb zadejte disk, který opravu chcete vymazat!

Jak bezpečně vymazat HDD ve Windows

Metoda 1

Je-li pro vás dostatečně důvěryhodnou metodou přepis dat pouze nulami (nikoliv náhodnými bity) lze postupovat takto: Start -> cmd, spustit příkazový řádek jako Administrátor a zadat např. příkaz:

format D: /fs:NTFS /p:2 Pozor: vyberte správné označení disku, správný souborový systém a požadovaný počet průchodů.

Více informací je uvedeno na této stránce: https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/windows-commands/format

Pozn. tímto příkazem formátujete pouze část disku odpovídající oddílu s daným písmenem (např. D:) a nikoli celý disk jako v případě výše popsaného postupu pro Linux.

Metoda 2

Máte-li Windows 10, je možné zvolit vyčištění disku při továrním resetu. Pokud tedy dostatečně důvěřujete vestavěnému nástroji Windows stačí:

  1. Zvolit Start -> Settings -> Update & Security -> Recovery
  2. Kliknout na Get started v sekci Reset this PC
  3. Remove everything
  4. Remove files and clean the drive

Nicméně už samotná volba zahrnuje hlášku, že tento postup stíží obnovení souborů. Je otázkou, jak moc jej zkomplikuje. Navíc z logiky věci není disk vyčištěn úplně, protože na něm zbydou oddíly nutné pro čistou instalaci Windows.

Metoda 3

Bezpečnější je tedy vyhledat některý ze speciálních nástrojů dostupných zdarma.

Těchto programů je k dispozici celá řada s různými licencemi. Jejich přehled je např. na této stránce: https://www.lifewire.com/free-data-destruction-software-programs-2626174